Visual Studio 2012 Uzaktan Hata Ayıklama

Visual Studio 2012 ile ağınızdaki başka bir bilgisayarda çalışan programa bağlanıp hata ayıklayabiliyoruz. Bunu yapabilmek için bazı önkoşullar var.

  • Uzak bilgisayar ve Visual Studio’nun olduğu bilgisayar aynı ağda veya ethernet kablosuyla direkt olarak bağlı olmalıdır. İnternet üzerinden bağlantılar desteklenmiyor.
  • Uzak bilgisayarda Remote Debugging Components kurulu ve çalışıyor olmalıdır.
  • Uzak bilgisayara Remote Debugging Components yüklemek için yönetici hesabına ihtiyaç vardır. Ayrıca erişim içim yetkili bir kullanıcı olmak gereklidir.

Öncelikle Remote Tools’u indirip uzak bilgisayara kurmak gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıdan x86, x64 veya arm mimarisine göre olanı indirebiliyoruz.

http://www.microsoft.com/visualstudio/11/en-us/downloads/remote-tools#remote-tools

Kurulum tamamlandıktan sonra Start –> Microsoft Visual Studio 2012 –> Remote Debugger Configuration Wizard’ı çalıştırıyoruz. Çıkan pencereyi onayladığımız zaman uzak bilgisayardaki işimiz tamamlanmış oluyor.

Visual Studio üzerinden Debug —> Attach to process… yaptığımızda çıkan pencereden Find… tuşuna basıyoruz. Orada uzak bilgisayarı seçiyoruz. Alt kısımda o bilgisayarda çalışan, bağlanmak istediğimiz process’i seçiyoruz ve Attach diyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *